دانستنی ها

مکان قرار گیری آینه و کنسول در خانه

بهترین جا برای آینه و کنسول

اگر به فکر خرید آینه کنسول هستید قطعا این سوال که آینه کنسول کجا بگذاریم ؟ نیز در ذهنتان آمده است.

انسان از ابتدای تاریخ تا به امروز، سعی کرده اند ؛ مکان زندگی خود را آراسته کنند. وسایلی که هم جنبه دکور داشته باشد و هم استفاده ابزاری شوند، همواره در میان مردم محبوبیت داشته است.

تاریخچه ی استفاده از آینه قدمتی ۳۰۰۰ ساله و یا بیشتر دارد اما آینه به معنای امروزی ، در ۱۲ میلادی به تولید نسبتا انبوه رسید و از انحصار پادشاهان به خانه مردم کشیده شد. آینه در این سفر طولانی به شکل های مختلف استفاده شده است، که یکی از آنها آینه کنسول است.

کنسول ها نیز سابقه تولید و استفاده از سده های پیش برایشان متصور است. کمد های کوتاهی که سطح رویی صاف آنها بسیار کاربردی بود، اما اینکه چه کسی اولین بار آینه را به سطح صاف کنسول اضافه کرد را نمیتوان دقیقا شناخت.

چرا که استفاده از آینه کنسول به تدریج بین مردم رواج پیدا کرده است، آینه کنسول امروزه به یک وسیله کاربردی و پرطرفدار تبدیل شده است. البته کنسول هایی که فضای کمد ندارند هم به دسته ی آینه کنسول ها اضافه شده اند و البته طرفداران بیشماری دارند.

پاسخ این سوال که آینه کنسول کجا بگذاریم به موارد زیادی بستگی دارد.

در این مقاله کوتاه از دکتر دکوراسیون قصد داریم؛ موارد مختلفی که برای تصمیم گیری راجع به اینکه آینه کنسول کجا بگذاریم را بررسی کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

 

محل قرارگیری آینه کنسول در راهرو

 

مدل چیدمان آینه و کنسول در پذیرایی

مدل چیدمان آینه کنسول در پذیرایی بسته به متراژ فضا، شکل محیط و سایز آینه کنسول، می‌تواند متفاوت باشد. مثلا مدل چیدمان آینه کنسول در پذیرایی هایی که فضا مستطیل شکل دارند و عرض کمی دارند یعنی اصطلاحا راهرویی هستند. بهتر است به سمت دیوار عرض باشد چرا که باعث می‌شود فضا تا حدودی از حالت راهرو خارج شود.

اگر پذیرایی منزل شما دارای دیوار پخ است ( دیواری که فضا را پنج ضلعی میکند) مدل چیدمان آینه کنسول در پذیرایی شما دقیقا جلو همان دیوار است. تا شکل ناقص پذیرایی از این طریق اصلاح شود، غیر از شکل و سایز فضا، موارد دیگری که بهتر است قبل از خرید آینه و کنسول بررسی شود، تناسب سایز آینه کنسول با متراژ فضا است. مسلما کنسول چهار درب بزرگ، مناسب یک فضای نقلی و کوچک نیست.

نکته ی مهم دیگر سَبک آینه کنسول است. آینه کنسول باید با نوع مبلمان‌ های پذیرایی تناسب داشته باشد.مبلمان های سلطنتی و منبت کاری شده مسلما در کنار یک آینه کنسول مدرن جذاب نخواهد بود.

مدل چیدمان میز کنسول در پذیرایی، می‌تواند تا حد زیادی بر روی کوچک و یا بزرگ نشان دادن فضا موثر باشد.

نکته جالب توجه دیگر در این زمینه این است که، مدل چیدمان آینه کنسول در پذیرایی به شکلی نباشد که آینه باعث انعکاس نور از پنجره روی مبل ها و محل نشستن باشد. برای انعکاس تصویر تلویزیون نیز، همین قانون و قاعده پابرجا است.

نکته مهم دیگر در این مورد به فضا نشیمن برمی‌گردد، اگر فضا نشیمن و پذیرایی یکی باشد، تکلیف مشخص است.

اما اگر سالن منزل به شکل ال باشد و بخشی به عنوان نشیمن و بخش دیگری برای مهمان خانه استفاده شود، بهترین مدل چیدمان آینه کنسول در پذیرایی و فضای مهمانخانه خواهد بود. جای قرار گیری آینه کنسول به نوع آن نیز وابسته است که در ادامه راجع به انواع آینه کنسول برای فضاهای مختلف صحبت خواهد شد.

 

بهترین مکان برای آینه و کنسول

 

مدل چیدمان آینه و کنسول در اتاق خواب

اینکه جای کنسول در خانه کجاست؟ کاملا به شرایط خودتان بستگی دارد. اینکه علاقه داشته باشید چه نوعی از کنسول را خریداری کنید؛ و یا آینه و کنسول را برای چه استفاده ای بخرید. همانطور که پیش از این هم گفته شد، آینه کنسول علاوه بر جنبه ی دکوراتیو که دارد، یک وسیله ی بسیار کاربردی است.

مثلا در پذیرایی به عنوان کمد نگهداری ظروف پذیرایی استفاده می‌شود. ( البته برخی از انواع آینه کنسول هایی که در پذیرایی استفاده می‌شوند کمد ندارند و صرفا جنبه دکوراتیو برای آنها متصور است)

هنگام چیدمان آینه و کنسول در اتاق خواب، از آن به عنوان کنسول آرایش استفاده می‌شود. بنابراین اینکه جای کنسول در خانه کجاست را نوع استفاده از کنسول نیز مشخص می‌کند.

مدل چیدمان آینه و کنسول در اتاق خواب، بهتر است به گونه ای باشد که با تخت خواب و کمد ها ناهماهنگی پیدا نکند.

پاسخ به این سوال که جای کنسول در خانه کجاست؟ ابعاد دیگری نیز دارد. مثلا اینکه کدام بخش از خانه فضای اضافی برای قرارگیری کنسول وجود دارد.

در بسیاری از موارد، می‌توان در اتاق خواب از آینه کنسول مناسب برای اتاق خواب و همزمان در فضا پذیرایی نیز یک آینه کنسول متناسب با آن فضا استفاده کرد.

در واقع استفاده هم زمان دو آینه کنسول باهم ( به شرطی که فضا کافی در منزل وجود داشته باشد) نه تنها هیچ یک از قوانین دکوراسیون منزل را بر هم نمی‌زند، بلکه در اکثر موارد باعث ایجاد نظم در فضای خانه می‌شود.

 

قرارگیری آینه کنسول در اتاق خواب

 

مدل چیدمان آینه و کنسول در راهرو

چیدمان کنسول چوبی کوچک در راهرو کاری است که فضا راهرو را روح می‌بخشد. به طور کلی آینه کنسول انعطاف بالایی برای هماهنگی با فضاهای مختلف یک خانه دارد.

چیدمان کنسول چوبی در راهرو منزل سبکی اشرافی است، مدل چیدمان آینه و کنسول در راهرو معمولا با استفاده از یک آیتم دیگر مانند ساعت، یا یک ظرف کریستالی تراش خورده.

یا یک آیتم چوبی مینیمال ( بسته به نوع کنسول و سبک کلی دکوراسیون داخلی خانه) کامل تر می‌شود. البته بدیهی است که این موضوع کاملا سلیقه ای است و میتوان چیدمان کنسول چوبی را بدون هیچ وسیله اضافه ای و کاملا ساده اجرا کرد.

چیدمان کنسول چوبی، با توجه به گرمایی که در ذات وسایل چوبی است. گزینه ی مناسبی برای تعدیل فضا هایی با رنگ آمیزی سرد است.

به طور کلی این چوبی های دوست داشتنی، گرما و انرژی خاصی به هر نوع فضایی می‌دهند. نکته قابل توجه دیگری که راجع به چیدمان کنسول چوبی وجود دارد این است که، کنسول های چوبی به دلیل هماهنگ شدن ساده با هر نوع محیط این قابلیت را دارند که بعد از مدتی در فضای خانه جا به جا شوند.

فرهنگ ایرانی این نوع از تنوع و تغییر دکوراسیون از طریق جا به جایی وسایل بسیار متداول است. به گونه ای که بدون تعویض هیچ وسیله ای و صرفا از طریق جا به جایی چیدمان کنسول چوبی و یا هر وسیله دیگری و یا اضافه کردن جزئیات کوچک تغییری دلنشین در فضای خانه ایجاد می‌کنند.

 

مناسب ترین مکان برای آینه کنسول

 

مدل چیدمان آینه و کنسول در سالن غذاخوری

اگر با تمام مواردی که تا اینجا بیان شد همچنان این سوال که جای میز کنسول کجاست؟ برای شما وجود دارد، حق دارید چرا که هنوز راجع به مدل چیدمان آینه و کنسول در سالن غذاخوری، صحبتی نشده است.

آینه کنسول، این وسیله ی کاربردی و جذاب، می‌تواند ، مکمل خوبی برای میز ناهار خوری باشد. در جواب این سوال که جای میز کنسول کجاست؟ به جرات می‌توان گفت، کنار میز ناهارخوری،‌ یکی از بهترین پاسخ ها است.

البته اگر شما نیز علاقه دارید برای تکمیل فضای ناهار خوری خود از یک آینه کنسول استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که آینه کنسول، از نظر شکل ظاهر و متریال، با میز ناهارخوری هماهنگی داشته باشد.

نکته مهم دیگر این است که ، فضا کافی برای چیدمان همزمان میز ناهارخوری و کنسول در بخش ناهارخوری منزل وجود داشته باشد.

به عنوان مثال اگر وجود کنسول باعث سختی جا به جایی صندلی های ناهارخوری شود، چیدمان آینه و کنسول در سالن غذاخوری، کاری اشتباه خواهد بود.

نکته دیگری که برای استفاده از آینه کنسول در سالن غذاخوری مهم است، این است که محل قرارگیری آینه کنسول به گونه ای نباشد که رفت و آمد میهمانان بر سر میز غذاخوری را سخت کند.

این نکته نیز با متراژ فضای ناهارخوری و سایز وسایل رابطه مستقیم دارد.

 

راهنمای چیدمان آینه و کنسول

 

بهترین جا آینه و کنسول برای خانه کوچک

آخرین نکته ای که راجع به محل قرارگیری آینه کنسول وجود دارد، این است که، در خانه های کوچک، آینه و کنسول کجای خانه قرار میگیرد؟ با توجه به اینکه فضا خانه ها امروزه محدودتر از زمان قدیم است.

یکی از چالش های طراحان لوازم خانگی ، طراحی لوازم کاربردی و کم جا است. البته آینه کنسول، ذاتا وسیله ی جاگیر و بزرگی نیست . اما از این چالش هم عقب نمانده.

پاسخ به این سوال که آینه و کنسول کجای خانه قرار میگیرد؛ برای خانه های کوچک کمی متفاوت است. تفاوت در این است که بهترین راه برای طراحی دکور یک خانه کوچک، استفاده از لوازم مدرن و هماهنگ از نظر رنگ و مدل می‌باشد.

بنابراین اگر شما این نکته را در انتخاب وسایل خود رعایت کرده باشید؛ دیگر اینکه آینه و کنسول کجای خانه قرار میگیرد، سوال چندان سختی نخواهد بود.

کافی است بررسی کنید، فضای کوچک شما، چه فرمی دارد، سپس آینه کنسول را جایی قرار دهید که فرم فضا را اصلاح کند. در این رابطه در ابتدا ی همین مطلب توضیح داده ایم موارد نسبتا نادری نیز وجود دارد که فضا بدون اشکال و مربعی شکل است.

 

قرار گیری آینه کنسول در خانه کوچک

 

در این صورت تصمیم گیری راجع به اینکه آینه و کنسول کجای خانه قرار میگیرد؟ کاری ساده خواهد بود. کافی است تمام وسایل دیگر را بچینید سپس بهترین جا برای قرار گرفتن کنسول خود به خود مشخص خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *