دانستنی ها

کارهایی که نباید در چیدمان خانه انجام بدهید

همه ما اشتباه می‌کنیم. وقتی نوبت به دکوراسیون منزل می‌رسد نیز امکان اشتباه وجود دارد. حتی طراحان داخلی نیز مرتکب چنین اشتباه‌هایی می‌شوند، پس نیازی نیست احساس بدی داشته باشید؛ فقط باید بدانید که اشتباه کرده‌اید. البته دانستن این موضوع نیز کار آسانی نیست اما نکات زیر به شما کمک می‌کند تا متوجه اشتباهات گذشته‌تان بشوید و در تجربه‌های بعدی آن‌ها را تکرار نکنید. هیچ‌گاه برای بهتر کردن دکوراسیون منزل دیر نیست. در این مقاله از دکتر دکوراسیون همراه ما باشید تا از اشتباهات رایج در دکوراسیون برایتان بیشتر بگوییم.

 

طراحی جداگانه هر اتاق

خوب است که هر اتاقی را متفاوت و منحصر به فرد طراحی کنید اما نباید در این کار زیاده‌ روی کنید. خوب نیست که هیچ‌یک از اتاق‌ها با دیگری نکته اشتراکی نداشته باشند. باید با استفاده از رنگ‌ها یا روش‌های دیگر بین اتاق‌ها سطحی از هماهنگی ایجاد کنید، چرا که کل خانه به شما تعلق دارد و باید آن را مخصوص خودتان کنید تا احساس راحتی داشته باشید.

 

رنگ کردن دیوارها قبل از انتخاب اثاثیه

این مورد بین اشتباهات دکوراسیون خیلی رایج است. بیشتر افراد هنگام دکوراسیون منزل انقدر مشتاقند که کنترل خود را از دست می‌دهند و بدون توجه به اسباب و اثاثیه‌شان یکی از رنگ‌های پالت را انتخاب می‌کنند. اینکه می‌گوییم نباید رنگ دیوارها را قبل از خرید اثاثیه انتخاب کنید یک دلیل ساده دارد: اینکه در خرید رنگ برای دیوار حق انتخاب زیادی دارید اما اثاثیه و وسایل تزئینی منزل معمولاً آنقدر تنوع رنگی ندارند که بتوانید آن‌ها را با دیوار ست کنید.

چیدمان خانه

استفاده از وسایل خیلی بزرگ

اندازه وسایل خیلی مهم است و هنگام خرید باید حتماً اثاثی را انتخاب کنید که ابعادش برای مکان مورد نظرتان مناسب باشد. هیچ‌کس دوست ندارد خانه‌اش کوچک و یا خالی به نظر برسد، پس باید هنگام خرید اسباب منزل این مسئله را مد نظر داشته باشید. شاید یک کاناپه بزرگ در فروشگاه عالی به نظر برسد اما اندازه آن برای فضای خانه شما مناسب نباشد.

 

اندازه نگرفتن اشیا

مورد قبلی، یعنی اندازه وسایل مشکل دیگری را نیز برای شما به وجود می‌آورد. نمی‌توانید بدون اندازه‌گیری ابعاد اتاق‌ها شروع به خرید وسایل کنید. قبل از خرید هر وسیله‌ای باید متراژ خانه را اندازه بگیرید زیرا اگر روش حدس زدن استفاده کنید ممکن است بعداً پشیمان شوید.

 

ست کردن همه وسایل

احتمال انجام دادن این اشتباه در بین اشتباهات دکوراسیون خیلی زیاد است. بعضی از افراد همه وسایل خانه را با هم ست می‌کنند اما این اصلاً کار خوبی نیست. یک دکور داخلی که بیش از حد همه خصوصیاتش مثل هم باشند، هیچ نکته مثبتی به خانه شما اضافه نمی‌کند؛ به جز اینکه نشان می‌دهد شما قوه تخیل ندارید. بنابراین باید کمی به دنبال تنوع باشید.
دنبال کردن مد و فشن
قابل درک است که بخواهید خانه‌تان را طبق آخرین مد روز طراحی کنید اما این مدها می‌آیند و می‌روند و بعد از گذشت چند ماه ممکن است به خودتان بیایید و ببینید هیچ علاقه‌ای به دکور خانه‌تان ندارید. بنابراین بهتر است وسایل و دکوری را انتخاب کنید که با گذشت زمان از مد خارج نمی‌شود.

چیدمان منزل

انتخاب تم اشتباه

صادقانه بگوییم؛ شما هیچ‌گاه نمی‌توانید سالن پذیرایی‌تان را با تم ساحل دریا تزئین کنید، مگر اینکه خانه‌تان در نزدیکی دریا باشد. همچنین در یک شهر شلوغ و پرتردد هیچ‌وقت نمی‌توانید منظره زیبایی برای آپارتمانتان داشته باشید. بنابراین باید با توجه به شرایط تم مناسبی برای خانه‌تان انتخاب کنید.

 

تست نکردن رنگ قبل از نقاشی دیوارها

یکی دیگر از مهم‌ترین اشتباهات دکوراسیون که معمولاً مرتکب می‌شوید، این است که قبل از رنگ‌آمیزی دیوارها، آن را روی قسمت کوچکی از خانه تست نمی‌کنید؛ مخصوصا در انتخاب جدیدترین رنگ های ساختمانی می‌توانید مطمئن شوید که رنگ انتخابی‌تان برای خانه مناسب است. در این مرحله باید نور خانه را نیز در نظر بگیرید. رنگ دیوار در شب و روز ممکن است متفاوت باشد پس باید آن را هم مقابل نور مصنوعی لامپ‌ها و هم مقابل نوز طبیعی خورشید تست کنید.

اجازه می‌دهید دیگران برایتان تصمیم بگیرند
درست است که مشورت گرفتن خوب است اما نباید بگذارید دیگران تصمیم نهایی را برایتان بگیرند. هرچه نباشد این شمایید که قرار است در این خانه زندگی کنید، پس باید در آن احساس راحتی داشته باشید. بنابراین کافی است استایل شخصی و آنچه که خوشحالتان می‌کند و برایتان مناسب است را پیدا کنید؛ حتی اگر با سنت‌ها و هنجارهای رایج مغایرت داشته باشد.

 

انتخاب وسیله‌ای که از ته دلتان دوستش ندارید

وقتی کسی می‌گوید «به من اعتماد کنید، مطمئنم که عاشقش می‌شوید»، نباید به حرف او گوش کنید. به جز خودتان هیچ‌کس نمی‌داند شما به چه علاقه دارید. دلیل نمی‌شود چون دیگران از یک دکوراسیون خوششان می‌آید شما هم همان نظر را داشته باشید. باید تا جایی که می‌شود حواستان را جمع کنید، قبل از خرید محصول را دو بار چک کرده و خوب در مورد آن فکر کنید تا آنچه که خودتان می‌خواهید را انتخاب کنید؛ حتی اگر با اصول و قوانین رایج بقیه خانه‌ها سازگار نباشد.

نکات مهم در چیدمان خانه

انتخاب رنگ موردعاقه‌تان به عنوان رنگ اصلی

احتمال بیشتر شما با این مورد مخالف هستید؛ هر چه نباشد آن رنگ، رنگ موردعلاقه‌تان است، پس چرا نباید در خانه‌تان هر روز آن را ببینید؟ درواقع ما نمی‌گوییم که نباید از رنگ موردعلاقه‌تان در خانه استفاده کنید، فقط می‌گوییم نباید آن را به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون خانه انتخاب کنید؛ زیرا با این کار اثاثیه منزل به خوبی خودشان را نشان نمی‌دهند. در عوض این کار بهتر است آن رنگ را در مقیاس کوچک و در مکان‌های مختلف خانه به کار ببرید. یکی دیگر از دلایل اینکه نباید رنگی که دوست دارید رنگ اصلی خانه باشد، این است که اگر آن را مدام اطرافتان ببینید ممکن است زود از آن دلزده شوید.

 

ترس از رنگ‌های خیلی تیره با خیلی روشن

درست است؛ استفاده از رنگ‌های تیره با خیلی روشن کار ترسناکی است و هر کسی چنین رنگ‌هایی را برای طراحی داخلی خانه‌اش انتخاب نمی‌کند اما اگر فقط از رنگ‌های خنثی استفاده کنید، خانه‌تان منحصربفرد نمی‌شود و خیلی به چشم نمی‌آید. پس نباید از رنگ‌ها ترسی داشته باشید؛ به محض اینکه با آن‌ها اخت شوید متوجه می‌شوید که چقدر جذاب و دوست‌داشتنی هستند.

 

انتخاب ظاهر بدون در نظر گرفتن کاربرد

برای انتخاب مبل، لامپ یا میز مورد نظرتان، نباید فقط به ظاهر آن توجه کنید. باید علاوه بر آن مواردی مانند راحتی یا کاربرد وسایل را نیز در نظر بگیرید. کافی است یک دقیقه وقت بگذارید تا ببینید لامپی که انتخاب کرده‌اید نور کافی به محیط می‌دهد، یا اینکه روی مبل موردنظرتان بشینید و ببینید به اندازه کافی راحت است یا خیر.

 

اشتباهات دکوراسیون با هماهنگ کردن وسایل

وقتی به خرید اثاثیه منزل می‌روید، نباید کل مجموعه را با هم بخرید. وقتی همه اسباب منزل شبیه به هم باشند، هیچ‌کدام به چشم نمی‌آید و خانه‌مان شبیه یکی از صفحه‌های کاتالوگ می‌شود و این اصلاً خوشایند نیست زیرا همه ما می‌خواهیم خانه‌مان خاص و پر از ویژگی‌های مختلف باشد.

اشتباهات در دکوراسیون

چسباندن وسایل خانه به دیوارها

این مورد هم بسیار رایج است. بیشتر ما این کار را انجام می‌دهیم؛ بدون اینکه بدانیم اصلاً گزینه دیگری وجود دارد. وقتی مبل‌ها را به دیوار می‌چسبانید خانه‌تان شبیه به سالن کنفرانس می‌شود و افرادی که روی مبل‌ها می‌نشینند به صحبت کردن با اطرافیانشان ترغیب نمی‌شوند. بنابراین، بخصوص در سالن پذیرایی‌تان باید از این کار دوری کنید.

 

نورپردازی کم

اینکه بدانید چگونه در نورپردازی منزل تعادل ایجاد کنید کاری دشوار اما در عین مسئله مهمی است. اگر بیش از حد یا کمتر از مقدار لازم در خانه لامپ نصب کنید، در هر دو صورت در آنجا احساس راحتی نخواهید داشت. برای حل این مشکل، باید از چراغ‌هایی استفاده کنید که نورشان قابل تنظیم است. علاوه بر آن، چراغ‌های کاربردی و روشنایی مستقیم نیز گزینه‌های خوبی به شمار می‌آیند.

 

شلوغ کردن اتاق با اثاثیه خیلی زیاد

بعضی از ما برای این که اتاقمان را راحت‌تر کنیم بیش از حد برای آن اسباب و وسایل تهیه می‌کنیم ولی درواقع با این کار دچار اشتباه می‌شویم. نتیجه این کار دقیقاً برعکس است؛ اتاقی که شلوغ باشد خیلی خسته‌کننده‌تر از اتاق‌های ساده‌ای است که فقط لوازم ضروری را در آن جای داده‌اند.

 

خریدن وسایل چیپ

چیپ بودن با ارزان بودن فرق دارد. ممکن است وسیله‌ای ارزان باشد اما چبپ نباشد؛ یا اینکه چیپ باشد ولی ارزان نباشد! خوب است که سری به فروش‌های فوق‌العاده و فروشگاه‌های تخفیف‌دار بزنید اما هرگز نباید کیفیت را فدای قیمت کنید. اگر پول بیشتری بپردازید و آن وسیله مدت بیشتری برایتان عمر کند خیلی بهتر از این است که پول کمی بابت آن بدهید اما با گذشت زمان کوتاهی مجبور شوید آن را تعویض کنید.

چیدمان اتاق خواب

زیاده‌روی در خرید وسایل بی‌استفاده

پول خرج کردن برای وسایلی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید یا وسایلی که نیازی نیست خیلی باکیفیت باشند، هیچ سودی ندارد. بنابراین بهتر است اول اولویت‌هایتان را در نظر بگیرید و پولتان را برای آن‌ها خرج کنید. نیازی نیست فقط به این خاطر که توانایی مالی خرید همه وسایل را دارید بیش از حد دور خودتان را شلوغ کنید.

 

توجه نکردن به ورودی خانه

راهرو یا سالن ورودی بخش مهمی از فضای خانه است. این قسمت اولین جایی است که مهمانان می‌بینند و تأثیر اولیه‌ای که از خانه شما می‌گیرند به این قسمت بستگی دارد. پس نباید به آن بی توجهی کنید و باید تا جایی که می‌توانید آن را دوست‌داشتنی، گرم و صمیمی جلوه دهید و خاص خودتان تزئینش کنید.

 

بیش از حد رسمی کردن خانه

بیشتر افرادی که یک خانه کلاسیک و ترو تمیز می‌خواهند معمولاً دچار چنین اشتباهی می‌شوند. رسمی بودن و کلاسیک بودن شباهت‌های زیادی دارند اما در عین حال تفاوت‌هایی نیز دارند. برای مثال خوب نیست در دکوراسیون اتاق خواب یا اتاق نشیمن را بیش از اندازه رسمی کنید زیرا این مکان‌ها باید گرم و خودمانی باشند.

 

صندلی‌های ناهارخوری ناراحت

هنگام عذا خوردن باید حتماً احساس راحتی داشته باشید. بنابراین موقع خرید صندلی‌های میز ناهارخوری باید خیلی دقت به خرج دهید و اطمینان حاصل کنید که تکیه‌گاه و دسته‌های صندلی برای نشستن راحت باشند. همچنین فرم و اندازه مناسبی داشته باشند. اگر نخواهید کل صندلی‌ها را تعویض کنید، می‌توانید چند کوسن راحتی برای آن‌ها بخرید یا اینکه فقط روکششان را عوض کنید.

چیدمان در دکوراسیون

انتخاب فرش‌های کوچک یا بزرگ

فرقی نمی‌کند که فرش کوچک‌تر از حد لازم باشد یا بزرگ تر از آن؛ در هر دو صورت ظاهر جالبی به اتاق نمی‌دهد. اندازه فرش را باید بر حسب طرح اتاق و کاربرد آن انتخاب کنید. قبل از خرید یا سفارش فرش بهتر است طول و عرض اتاق را اندازه‌گیری کنید و با این کار جلوی عجیب و غریب جلوه دادن فضا را بگیرید. با استفاده از چسب رنگی می‌توانید ناحیه‌ای که می‌خواهید در آن فرش بیندازید را علامت بزنید تا ببینید اندازه آن مناسب است یا نیست.

 

توجه نکردن به پنجره‌ها

پنجره‌ها مهم‌ترین و گاهی تنها منابع نور طبیعی خانه‌ هستند، پس چرا باید به آن‌ها بی توجه باشید؟ پنجره‌ها علاوه بر کاربردشان گاهی منظره زیبایی نیز دارند و در دکوراسیون منزل می‌توانید استفاده خوبی از آن‌ها بکنید. با این حال، حتی اگر منظره پنجره نیز آنچنان دل‌انگیز نباشد، با نصب پرده‌های زیبا می‌توانید ظاهری فوق‌العاده برای اتاق بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *